تناسب اندام مقاله

چاق ها درباره ی لاغرها چگونه فکر می کنند؟

افسانه خانم و آقای لاغر اندام

چاق ها درباره ی لاغرها چگونه فکر می کنند؟

شخص چاق، حتی فردی که به میزان ناچیزی اضافه وزن دارد، بعضی وقتها غذا خوردن شخص لاغر را نمونه کاملی از پرهیزکاری می داند. طبق افسانه ها گفته می شود که فرد لاغر، غذاهایی مثل پنیر کم چرب، ماست ساده بدون چربی، سالاد، نان برشته و دیگر غذاهایی که اغلب در رژیم ها آورده می شوند را دوست دارد و یا در واقع ترجیح می دهد. حتی اگر فرد لاغر علاقه خاصی به این غذاها نداشته باشد ، مدت طولانی از عمر خود را با آنها دمساز می شود، بطوری که همیشه لاغر و پیراسته می ماند.

یک فرد معمولی با وزن زیاد، گرایش به آن دارد که تصور کند گذران زندگی شخص لاغر، چیزی شبیه افسانه پایین است. آقا یا خانم لاغر اندام، صبح زود نوشیدنی صبحگاهی را با چای یا قهوه، یا شیر چربی گرفته، و به یقین بدون شکر برگزار می­ کند.

صبحانه چیزی است که بر میزان سلامتی می افزاید، مثلا نان از آرد کامل گندم، بدون افزودن شیرینی بر آن، یا یک برش نازک نان تُست با لایه نازکی تخم مرغ بر روی آن. بعد از این شروع پرهیزکارانه، طبیعی است که فرد لاغر اندام در طول ساعات صبح، هرگز تسلیم هوس خوردن بیسکوییت یا کیک نمی شود. ناهار قطعا اندک بوده و ممکن است به صورت سالاد یا ساندویچ کوچکی با درون مایه کم چرب، یا ماست و میوه باشد.

کمتر افرادی پیدا می شوند که تصور ساعات عصر بدون غذا را داشته باشند، از این روی، اگر واقع بینانه برخورد شود، اشخاصی که وزن بیش از حد دارند تصور می­ کنند که فرد لاغر اندام دل به دریا زده و عصرانه ای مثل میوه تازه و قطعا نه یک جعبه شکلات را میخورند. غذای پایان روز معمولا برای اکثر مردم مفصل تر است.

با این وجود باز مشکل می توان تصور کرد که فرد لاغر اندام خود را رها کند و شامی بخورد یا پیش از آنکه عازم خانه شود به رستورانی برود و غذای هندی سفارش دهد. خیلی ساده باید گفت که آقا یا خانم پیراسته شاید به غذای کم چرب، چون جوجه کباب یا ماهی با سبزی بسنده کند. دسر، اگر که بخورد، ممکن است میوه یا ماست باشد و نه کیک خامه ای.

چون همیشه ممکن نیست خوردن غذا مطلقا به گونه ای کنترل شود که شخص لاغر اندام بتواند تضمین کند هر وعده غذای او کم چرب و کم شیرین بوده، و کالری اندکی داشته باشد، از این رو افسانه ادامه می‌دهد که آقا یا خانم لاغر اندام با دقت بسیار حساب می کند که در مقابل یک وعده غذا مفصل اتفاقی، مثلا در روز تعطیل یا مهمانی، چه مقدار غذا باید از رژیم حذف شود. و اگر بدشانسی روی بیاورد و این آقا یا خانم در حساب اشتباه کند، یا اندکی جرات به خرج دهد و غذا را مقداری چرب تر سازد، این میزان باید هفته بعد بلافاصله از برنامه غذایی کسر شود.

چه شخص شگفت انگیزی به نظر می رسد این آقا یا خانم لاغر اندام افسانه ای!

اکثر افراد لاغر اندام این رفتار را ندارند.  در واقع اکثر آنها نسبتا بی قید و بند و اغلب هرطور که پیش آید، و نه با قواعدی خاص، غذا می‌خورند.  آنان در میان وعده های اصلی غذا، با غذاهای مختصر ته بندی می کنند. شکلات، کیک و شیرینی می خورند. غذا را سرخ می کنند. بعضی وقتها خیلی زیاد هم میخورند. بنابراین اجازه دهید در عنوان بعدی، واقعیت عادت­ های غذا خوردن اشخاص لاغر اندام را مورد بررسی قرار دهیم.

آقا و خانم لاغر اندام چه عادات غذایی دارند؟

برگرفته از کتاب: روانشناسی کنترل وزن 

منبع: سایت نیک جذب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.