خط کوفی
ارسال شده در: نوامبر 15, 2018, توسط : نیک جذب
این مطلب را به اشتراک بگذارید

خط کوفی

سرآغاز تایپ های عربی و فارسی

آنچه ما در زمینه تایپ و فونت در دسترس داریم، به «حروف چینی» سربی برای چاپ کتاب های فارسی مربوط است که خود به ساخت حروف سربی برای زبان عربی در 400 سال قبل بر می گردد. مبدا اصلی آن حروف نیز خط نسخ عربی قرآنی بوده است. در اینجا به مختصری از تاریخ خط عربی می پردازیم.

خط کوفی، شروع خط عربی فعلی

در صدر اسلام برای ثبت آیات قرآنی، از خط کوفی استفاده می شد. مارتین لینگز در کتاب هنر خط و تذهیب قرآنی می نویسد: «اگر میان کتابت و ترسیم تمایز قائل شویم، خط کوفی اولیه از همه خطوط عربی به ترسیم نزدیک تر است. خط کوفی را نمی توان ایستا خواند، زیرا خطوط افقی چشمگیرش، که غالبا بسیار کشیده است، بدان تحرک می بخشد.

اما برای این مرکب مجلل علائم رمزی که برخی ساده و برخی مرکب از عناصر متعدد است، می توان ثباتی نسبی قائل شد که بر ضرورت حتمی دلالت می کند، چنان که گویی حروف آن می خواهند قطعیت امر الهی را که منشا وحی است بیان کنند، یا گویی می خواهند اعلام کنند که پیامی که در بردارند لایتغیر و ابدی است.

 

دوره فوت کوزه گری قانون جذب و لاغری


در عین حال در این سبک چیزی واقعا مرموز است که گویی آن را بیش از آن که عیان کند محفوظ می دارد، گویی از افشای اسرار خوف دارد و پیامی را بیان می کند که هنوز تمامیت مکشوف نشده است، پیامی که هنوز تا حدی به مبدا مستور و مطهر خود اتصال دارد که در آسمان در لوح محفوظ ثبت شده است که به سادگی و سهولت ظاهر گردد.»

همانطور که در توضیح مارتین لینگز می بینیم، حروف کوفی به نحوی از لحاظ ارتباطی بسته، دارای رمز و قابلیت خوانایی آن کم است. خط کوفی قدرتمند بوده و قدرت و عظمت در آن مستتر است.

هنر خط عربی با خط کوفی آغاز می شود، اما نشو و نموهای بعدی آن در جهت خطوط پیوسته و خواناتری مثل ثلث و نسخ تحقق می یابد.

 

برگرفته از کتاب: تایپوگرافی، نوشته: فرشید مثقالی

منبع: سایت نیک جذب

 

مطالب مرتبط: 

طراحی لوگو و تایپوگرافی

کلمات کلیدی: عشقآرامش, خوشبختی, راز, سخن, مقاله, مدیتیشن, هیپنوتیزم, لاغری,کتابنیک جذب, جذب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code