تناسب اندام
تناسب اندام مقاله

پاسخ به سوالات عمومی در مورد چاقی

سوالات عمومی در مورد چاقی

شبکه ای از برجسته ترین پزشکان به این سوالات پاسخ داده اند.


چاقی چگونه سلامت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

با توجه به نظر موسسه ملی سلامت (NIH)، چاقی می تواند انواع بیماری ها را ایجاد کند. مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی بزرگسالان می تواند شامل موارد زیر باشند:

سطوح غیر طبیعی چربی خون

بیماری مزمن کلیوی

بیماری قلبی عروقی

دیابت

سنگ کیسه صفرا

نقرس

فشار خون بالا

سندرم متابولیک

سندرم پیکویکن

آرتروز

کنسر

مشکلات تولید مثل

بیماری تنفسی

آپنه خواب

سکته مغزی

چاقی همچنین می تواند بر سلامت روان فرد تاثیر بگذارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر چاقی روی سلامتی تان، با پزشک خود صحبت کنید.


آیا با جراحی کاهش وزن، مشکلات سلامت  را می توان حل و فصل کرد؟

به گفته انجمن جراحی متابولیک و (ASMBS)، جراحی کاهش وزن می تواند به بهبود بسیاری از مشکلات مربوط به چاقی کمک کند. به طوری که آثار برخی از جراحی های کاهش وزن، بهبود بیماری های زیر را نشان داده است:

دیابت

بیماری قلبی

فشار خون بالا

به گفته ASMBS، بسیاری از افرادی که عمل جراحی کاهش وزن  انجام می دهند، داروی کمتری برای درمان بیماری های مرتبط با چاقی را مصرف می کنند.


چاقی خوش خیم چیست؟

طبق گفته­ ی Annals of Internal Medicine Off Site Icon، چاقی خوش خیم یک اصطلاح است که گاهی اوقات برای توصیف یک بیماری که در آن فرد دارای اضافه وزن یا چاقی است، اما از هر گونه بیماری دیگر مانند دیابت و فشار خون بالا رنج نمی برد، استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره چاقی خوش خیم، با پزشک خود صحبت کنید.


آیا مفهوم چاقی خوش خیم گمراه کننده است؟

ایده چاقی خوش خیم گمراه کننده است، زیرا حتی اگر فرد در حال حاضر هیچ ارتباطی با مشکلاتی، مانند دیابت و فشار خون بالا، نداشته باشد؛ با وجود چاقی در معرض آنها قرار دارد.

طبق مطالعه ای از بیمارستان Mount Sinai Hospital Off Site Icon، اثر طولانی مدت حمل وزن بیش از حد، می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ زودرس شود.


عوارض جانبی چاقی چیست؟

طبق نظر موسسه ملی بهداشت و سلامت (NIH)، چاقی به عنوان یک بیماری می تواند باعث ایجاد شرایط دیگری شود که می تواند به همان اندازه خطرناک و مرگبار باشد.

برخی از عوارض چاقی عبارتند از:

بیماری قلب و عروقی

اختلالات چربی خون

بیماری کیسه صفرا

نقرس

بالا بودن اسید اوریک

فشار خون

مقاومت به انسولین

آرتروز

آپنه خواب

سکته مغزی

دیابت نوع 2

انواع کنسر

توصیه جدی: در صورت داشتن هر یک از عوارض چاقی، قبل از هر کاری برای کاهش وزن و لاغری با پزشک خود مشورت کنید. چون ممکن است مبارزه با چاقی در این شرایط، عوارض چاقی را افزایش دهد. مثلا اگر دیابت دارید و می خواهید وزنتان را کم کنید اول با پزشک خود مشورت کنید تا این کار دیابت شما را شدیدتر نکند.


چاقی بدون عوارض جانبی چیست؟

این معمول نیست اما امکان دارد کسی فقط دچار چاقی باشد نه عوارض همراه آن.

طبق Annals of Internal MedicineOff Site Icon،  ممکن است عوارض چاقی – مانند دیابت، پوکی استخوان، آپنه خواب و بیماری های قلبی عروقی – در ابتدا ظاهر نشوند اما در طول زمان می توانند به مسائل جدی تبدیل شوند.

با گذشت زمان وزن اضافی و چاقی، بدن را به خطر می اندازد، که در نهایت می تواند سبب ایجاد عوارض چاقی و بیماری های همراه شود.


قند چگونه سلامت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اگر چه قند به خودی خود بد نیست اما مصرف بیش از حد آن می تواند به یک ناهنجاری تبدیل شود و سلامت فرد را به خطر بیندازد. طبق نظر موسسه ملی بهداشت و درمان (NIH)، آمریکایی ها بیش از حد نوشیدنی و خوردنی های شیرین می خورند، به خصوص از قندهایی که به طور طبیعی در غذاها وجود ندارند مصرف می کنند.

با توجه به NIH ، تنها قند مورد نیاز بدن گلوکز است، که می تواند با شکستن کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها ایجاد شود. مطالعات NIH نشان داده است که قند اضافی در غذا می تواند چاقی و مشکلات قلبی عروقی را ایجاد کند.


آیا شیرین کننده های مصنوعی باعث می شوند کسی غذای شیرین را طلب کند؟

طبق نظر موسسه ملی بهداشت و درمان (NIH)، اگرچه شیرین کننده های مصنوعی برای کمک به جلوگیری از خوردن و نوشیدن بیش از حد شکر، به فروش می رسند، ممکن است میل شما را نسبت به خوردن شیرینی ها قویتر کنند.


آیا چاقی خانواده روی اضافه وزن من تاثیر دارد؟

طبق نظر آکادمی پزشکان خانواده (AAFP)، سابقه خانوادگی شما می تواند خطر ابتلا به چاقی را افزایش دهد، با این حال، این ژن های شما نیستند که خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهند بلکه روش تربیتی که برای شما به کار رفته است می تواند مشکل بزرگتری در این زمینه برایتان ایجاد کند.

طبق گفته پزشکان برتر (Family Physician Network)، روش خانواده روی وزن شما تاثیر می گذارد؛ اینکه مجاز به خوردن چه غذاهایی هستید، وجود یا عدم وجود فعالیت بدنی، نحوه رفتار و الگوبرداری از یک شخص و مدل سازی، نسبت به ژن­ های شما تاثیر بیشتری روی احتمال چاقی تان می گذارد.


ارتباط بین شیوه زندگی و چاقی چیست؟

انتخاب های ما در طول روز و شیوه زندگی مان، ارتباط مستقیم دارد با این که ما مستعد ابتلا به چاقی هستیم یا خیر. طبق نظر آکادمی پزشکان خانواده (AAFP)، عادات خواب ضعیف، کمبود فعالیت بدنی، استرس بیش از حد و عادات بد غذایی به چاقی منجر می شود.


کارهایی که افراد می توانند برای از بین بردن عادت های ناسالم که باعث چاقی می شوند انجام دهند چیست؟

برای کمک به شکستن عادت های ناسالم که باعث چاقی می شوند، می توانید با تنظیم اهداف کوچکتر، کوتاه مدت و اهداف بزرگتر و بلند مدت شروع کنید.

طبق گفته آکادمی پزشکان خانواده آمریکایی (AAFP)، هنگامی که شما حتی تغییر کوچکی ایجاد می کنید، در سلامتی تان تغییرات شگفت انگیزی اتفاق می افتد.

طبق نظر پزشکان برتر (PPN)؛ کودکان و بزرگسالان می توانند با مدیریت غذا، فعالیت بدنی و استرس در زندگی، برخی از عادات ناسالم خود را تغییر دهند.

شما می توانید عادت های ناسالم سبک زندگی را کمی تغییر دهید و جایگزینی لذت بخش برای آنها در نظر بگیرید و از این راه به آسانی زندگی و وزن خود را مدیریت کنید.

در مورد غذا، شما می توانید برنامه ریزی کنید که غذاهای تازه، سالم، کم چرب و کم شیرینی را استفاده کنید.

مانند یک خانواده باهم در یک زمان غذا بخورید و مدل تغذیه درستی برای کودکانتان بسازید.

زمان تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر و تبلت و موبایل را کاهش دهید و فعالیت بدنی را جایگزین آنها کنید. برای مثال بیرون خانه باهم بازی یا کار کنید.

برای از بین بردن استرس می توانید برنامه ریزی کنید که به دیدن خانواده یا دوستانتان بروید، موسیقی گوش دهید و فعالیت های لذت بخش انجام دهید. اما هرگز برای از بین بردن استرس به غذا خوردن پناه نبرید که حاصلی جز چاقی و اضافه وزن و اعتیاد به غذا نخواهد داشت.


منبع: https://www.premierphysiciannet.com/Health-and-Wellness/Health-Topics/Obesity/چگونه بدون جراحی و دارو و درمان وزن کم کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.