تناسب اندام خلاصه کتاب

راز کاهش وزن

 

تخفیف پکیج لاغری

 

راز کاهش وزن

به یاد دارم زمانی تحت تاثیر این باور بودم که در اثر سن دار شدن چاق شده ام فکر می کردم که سن و سال من دلیل وزن زیاد من است. یکی از دوستانم به نقل از دوست دیگری می گفت که لباسهای گل گشاد می پوشد چون نمی خواهد مردم ببینند و متوجه شوند که دست غارتگر زمان با جسم او که زمانی سرحال بود چه کرده است.

من هم مانند بسیاری دیگر معتقد بودم که سن و سال، سببی بوده تا دور کمرم چند سانتیمتر بزرگتر شود. با این حال تصمیم گرفتم درباره کم کردن وزن و چربی بدن مطالعه کنم. درباره سوخت و ساز بدن مطالبی خواندم. آموختم که اشخاص چاق به خاطر سوخت و ساز بد بدنشان، باید اقداماتی انجام دهند. در واقع هر کس با توجه به سوخت و ساز بدنش باید چیزی بخورد.

مثلا مشخص گردیده که اشخاص به هنگام خوابیدن هر کدام نیروی مشخصی صرف می کنند. بعضیها بدون حرکت می خوابند و بعضی دیگر در خواب فعال هستند، اشخاص چاق به هنگام خواب بسیار کم حرکت هستند، انگار می خواهند بدون اینکه متوجه باشند ورزش نکنند.

سبک وزن ها در رختخواب زیاد حرکت می کنند. بنابراین لاغرها برای به خواب رفتن و خوابیدن نیروی بیشتری صرف می کنند. به عبارت دیگر آن طور که این برنامه و مطالعه ضبط شده نشان داد اشخاص چاق بی آنکه متوجه باشند در برابر کاهش وزن خود مقاومت نشان می دهند.  

بنابراین رمز و راز کاهش وزن این است که انرژی بیشتری مصرف کنیم و بدنمان را عادت دهیم که به سطح سوخت و ساز جدیدی عادت کند. اینگونه به وزن جدیدی می رسیم.

اما جملگی اینها اگر بگوییم: از سن و سال من گذشته. اثربخشی خود را از دست می دهد.

دروغِ از سن و سال من گذشته، برای پنهان ساختن حقایق درباره عمل است. همیشه امکان آن وجود دارد که کسی برای تحقق رویاهایش دست به اقدام بزند. اجتناب از اقدام و عمل در صورتی مفید است که بدانیم چه می کنیم. استفاده از آسانسور به جای بالا رفتن از پله ها در صورتی درست است که این کار را آگاهانه انجام دهیم. اما اگر تظاهر کنیم که از دست رفتن نیروی ساقهایمان ناشی از سالمندی است این دیگر حرف درستی نیست و واقعیت را نگفته ایم. (ما به بهانه بالا رفتن سن، خود را در دام کم تحرکی می اندازیم و چاقتر می شویم.)

منبع: کتاب 17 دروغ و 1 حقیقت، نویسنده: استیو چندلر، مترجم: مهدی قراچه داغی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *