تجزیه و تحلیل اجتماعی هوش هیجانی

هوش هیجانی قسمت دوم

تجزیه و تحلیل اجتماعی هوش هیجانی: 

به معنای توانایی دریافت احساسات، انگیزش­ها و علایق دیگران و داشتن درکی عمیق از آن، این آگاهی نسبت به احساسات دیگران باعث می­شود که اینان به سهولت با دیگران صمیمی و مرتبط شوند. در بهترین حالت، فرد با این توانایی درمانگر یا مشاوری توانا می­شود. یا در صورتی که این توانایی با قدری استعداد ادبی همراه گردد، فرد رمان نویس یا نمایشنامه نویسی ماهر می­شود.

منطق ذهن هیجانی برپایه­ ی تداعی استوار است، این ذهن عناصری را که نماد یک واقعیت یا به یادآوردنده­ ی خاطره­ ای از آن است، مشابه با واقعیت تلقی می­کند. به همین دلیل است که تشبیه ­ها استعاره­ ها و تصورات می­توانند همانند: هنر،رمان فیلم، شعر، آواز، تئاتر، اپرا بطور مستقیم ذهن هیجانی را مخاطب قرار دهند.

معلمان برجسته روحانی مانند بودا، حضرت مسیح از طریق صحبت کردن به زبان هیجان­ها و تعلیم دادن در قالب مَثَل، افسانه و داستان به قلوب پیروان خود راه می­ یافتند. در واقع نمادها و شعارهای مذهبی از دیدگاه ذهن خردگرا مفهوم چندانی ندارد، بلکه از طریق زبان قلب جذب می­شوند.

ذهن هیجانی نسبت به زمان حال به گونه ­ای واکنش نشان می­دهد که گویی در گذشته است. ذهن هیجانی ما برای مقاصد خود از ذهن خردگرا سود می­جوید، از این رو برای تبیین احساسات و واکنش­های خود به توجیه­ هایی دست میازیم. دلیل تراشی می­کنیم و بدون آنکه دریابیم تحت نفوذ خاطره­ ی هیجانی آنها قرار داریم، آن رویدادها را از نقطه نظر لحظه­ ی حاضر توجیه می­کنیم.

بر این مبنا در حالی که امکان دارد به واقع درباره ­ی آنچه که در جریان است هیچ اطلاعی نداشته باشیم، با اطمینان مدعی می­شویم که دقیقا می­دانیم چه دارد می­گذرد.

در چنین لحظاتی ذهن هیجانی جهت فعالیت ذهن خردگرا را تعیین می­کند و آن را در جهت مقاصد خود به کار می­گیرد.

کار کرد هوش هیجانی تا حد زیادی وابسته به حالت است، به این صورت که احساس مشخصی که در هر لحظه داریم، آن را تعیین می­کند.

نحوه­ ی تفکر و عملکرد ما هنگامی که در احساسات رمانتیک غوطه­ وریم، کاملا با هنگامی که اسیر خشم یا دل شکسته هستیم، متفاوت است، در تحریکات هیجانی، هر احساسی از مجموعه خاص و متمایز از افکار، واکنش­ها و حتی خاطرات برخوردار است.

مهارت­های هوش هیجانی:

شناسایی و نام گذاری احساسات

ابراز احساسات

تعیین شدت احساسات

مدیریت احساسات

به تعویق انداختن کامیابی

کنترل تکانه­ ها

کاهش فشار روانی

آگاهی از تفاوت­های موجود میان احساسات و عمل

و…

وارگا مربی مدرسه نوا می­گوید: “آنچه عموماً باعث شروع تعارض می­شود، به زبان نیاوردن افکار است. پیش خود مسائلی را فرض کردن و عجولانه نتیجه گیری کردن است که باعث می­شود فرد به طرف مقابل پیامی ناخوشایند بدهد؛ به وجهی که شنیدن صحبت­های او برای طرف مقابل دشوار گردد.”

هوش هیجانی یعنی مهارتی که به افراد امکان می­دهد تا با یکدیگر هماهنگ شوند.

هوش هیجانی در سالهای آینده به طرز فزاینده­ ای به عنوان یک سرمایه ­­­گذاری ارزش پیدا می­کند.

برای خواندن قسمت اول مقاله هوش هیجانی از لینک زیر استفاده کنید

هوش هیجانی قسمت اول

منبع: گروه تحقیقاتی نیک جذب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 15 =