250 راه برای نه گفتن

خلاصه کتاب 250 راه برای نه گفتن

نویسنده: سوزان نیومن، مترجم: طوبی مردانی

اگر شما هم در شرایط نامطلوب، به جای اینکه با گفتن کلمه نه! از آن کار اجتناب کنید؛ اغلب جواب مثبت می دهید، خواندن این کتاب می تواند کمک بزرگی برای شما باشد تا مهارت نه گفتن را بیاموزید. در واقع تاثیر زیانی که با بله گفتن در شرایط نامطلوب به وجود می آید بسیار بدتر از امتناع کردن است. بله افراد زیر این بار خم می شوند، احساس شکست می کنند. دچار دردسر شده و یا مورد سوء استفاده قرار گرفته و از خودشان ناراحت و دلگیر می شوند.

توجه کنید خودتان را در چه حالتی قرار می دهید: نگرانی، اضطراب، شاید نیرنگ و حیله و آرایشی از هیجانات منفی که با یک نه صریح می شد از آنها اجتناب کرد. نمی توانید به همه درخواست های مطرح شده نه بگویید. خودتان همچین چیزی را نمی خواهید؛ اما لازم نیست که برای دوست داشته شدن یا کسب احترام و تحسین، همیشه بله قربان گو دیگران باشید. قبل از بله گفتن به هر فردی باید به دقت در مورد درخواست او بیندیشید و سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا زمان کافی برای انجام این کار دارم؟

آیا برای انجام این کار احساس فشار می کنم؟

آیا از خودم ناراحت خواهم شد؟

آیا از فرد مقابل دلخور خواهم شد؟

به عنوان تمرین نه گفتن، به باید و نبایدهای خود بیندیشید. قبل از اینکه بگویید: مشکلی نیست، این کار را برایتان انجام می دهم، به نه گفتن بیندیشید. نه گفتن میزان زیادی از تنش ها و خشم های زندگی را از شما دور می کند. نیازهای خود را در اولویت قرار دهید تا نه گفتن برایتان میسر شود. لازم نیست بهانه و یا توضیحی ارائه دهید، نه یعنی نه.

دست از نگرانی در مورد افکار دیگران بردارید. مردم حافظه های ضعیفی دارند. خصوصا وقتی نوبت به حوادث ناچیز زندگی شان می رسد. از هر 100 مورد، 99 مورد پاسخ های منفی شما به فراموشی سپرده می شود زیرا فرد مدنظر بر یافتن گزینه ای دیگر تمرکز می کند. این تنها خودتان هستید که بار گناه را به دوش می کشید و نگران هستید. دست از ارزش گذاری خود بر اساس کارهایی که برای دیگران انجام می دهید بردارید. زمان آن رسیده که سفت و محکم بایستید و صرفا به خاطر آنکه شما را خوب خطاب کنند، زمانتان را برای دیگران هدر ندهید. می توانید با خانواده ی خود رابطه ی خوبی داشته باشید و در عین حال خواسته هایشان را نیز برآورده نکنید. اگر حقیقتا می خواهید به خودتان تعلق داشته باشید باید حمایت از خودتان را بیاموزید و این یعنی برخی مواقع باید به آنهایی که دوستشان دارید بگویید: نه! از موضوعات یا سخنانی که می دانید حس بدی در شما به وجود می آورند اجتناب کنید. وقتی شما دائما با دیگران موافقت کنید، لزوما خودتان را نفر آخر به شمار آورده اید. آیا زمان آن نرسیده که خودتان را در راس قرار دهید. بر روی اولویتها و اهداف خود متمرکز بمانید و بیشتر خواسته های خود و کمتر به خواسته های دیگران بپردازید. پذیرفتن خواسته های دیگران شما را به فرد بهتری تبدیل نخواهد کرد. شما مسئول مشکلاتی که دیگران برای خودشان ایجاد کرده اند نیستید و نمی توانید تنهایی آنها را خوشحال کنید.

هر روز به خودتان یادآور شوید که نه گفتن حق شماست و باعث رهایی شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 3 =